Pojmy pedagogiky a didaktiky

Z MiS
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m (Stránka Zásady vedení hodiny přemístěna na stránku Pojmy pedagogiky a didaktiky)
(Upravena struktura, osamostatněny Tipy pro vedení cvičební jednotky a Pedagogické zásady)
 
(Není zobrazena 1 mezilehlá verze od 1 uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
 
[[Category:IV. třída]][[Category:III. třída]][[Category:Sokol]][[Category:VSE]]
 
[[Category:IV. třída]][[Category:III. třída]][[Category:Sokol]][[Category:VSE]]
  
== Pojmy ==
+
== Pedagogika × didaktika ==
 
; Pedagogika
 
; Pedagogika
 
*věda o výchově
 
*věda o výchově
Řádka 10: Řádka 10:
 
**× pedagogika zahrnuje i výchovu v rodině, neplánovanou
 
**× pedagogika zahrnuje i výchovu v rodině, neplánovanou
 
<div class="Priklad">V okamžiku, kdy začneme přemýšlet, jak dítě naučit držet správně tužku, přešli jsme do oblasti didaktiky... ;)</div>
 
<div class="Priklad">V okamžiku, kdy začneme přemýšlet, jak dítě naučit držet správně tužku, přešli jsme do oblasti didaktiky... ;)</div>
*v didaktice máme cíl
 
**„velký cíl“: pohybově zdatný jedinec, nejen tělesně, ale i po duševní stránce vzdělaný (viz historie: kalokaghatia)
 
**konkrétnější cíle: naučit sestavu
 
*cíl realizujeme nějakým obsahem
 
*používáme nějakou formu výuky, metody a prostředky
 
  
<div class="Priklad">
 
Příklad: cíl je naučit kotoul
 
*obsah hodiny: průpravná cvičení pro kotoul
 
*použijeme nějaké formy: skupinová výuka
 
*používáme nějaké metody: vysvětlování, pasivní provedení cvičence pohybem, provedení ve zjednodušených podmínkách &mdash; kotoul na nakloněné rovině
 
*využíváme prostředky: žíněnky, můstek (na nakloněnou rovinu)
 
</div>
 
  
== Pedagogické zásady ==
+
== Základní pojmy didaktiky ==
; Uvědomělost a aktivita
+
* V didaktice má naše činnost ''cíl''
*cvičenec by měl znát cíl
+
** „velký cíl“: pohybově zdatný jedinec, nejen tělesně, ale i po duševní stránce vzdělaný (viz historie: kalokaghatia)
*řekněte svým cvičencům, proč je učíte, to co je učíte
+
** konkrétnější, dílčí cíle: naučit sestavu
*motivace
+
* Cíl realizujeme ''obsahem''
*snažte se využít zájmu cvičenců
+
** Učíme cvičence cvičit na nářadí, abychom rozvíjeli jejich schopnosti (pohybové, ale i další)
*je to velmi, velmi těžké, ale podle toho se pozná dobrý cvičitel. Nelze se to naučit za rok, ani za deset let. Ale zkoušejte, snažte se...
+
* Používáme přitom:
;názornost
+
** ''formu výuky'' &mdash; skupinovou, individuální, praktickou, přednášku,...
*důležitá zvláště u mladších cvičenců (ml. žactvo)
+
** ''metody''
**méně vysvětlování, více předvedení
+
** ''prostředky''
*vnímání více smysly
+
;soustavnosti
+
*když jednu hodinu budete dřít volejbal a pak to necháte být, je to jako byste nic neudělali
+
*promyslete si, co chcete naučit, zpestřujte činnost, obměňujte, ale stále by tam mělo být vybrané jedno téma
+
* Platí i&nbsp;pro nastavené pravidla &mdash; je třeba je vyžadovat trvale.
+
;přiměřenosti
+
*NEJEN po stránce fyzické! Počítejte s tím, že 7-leté dítě nevydrží stát 5 minut v klidu, nemá tedy cenu něco vysvětlovat déle než dvě minuty
+
;trvalosti
+
*získávání návyků by mělo být zvládnuto tak, aby vydrželo
+
;jednotné působení
+
*snažte se podpořit úsilí rodičů, školy
+
*stejně tak by ostatní měli podpořit vás
+
*:to sice neovlivníte, ale pokud se k nim budete chovat dobře, je naděje, že budete spolupracovat
+
  
<div class="Priklad">Uveďte u každé zásady příklad situace, kdy ji cvičitelé poruší. <br />
+
<div class="Priklad">
Navrhněte vhodnější řešení situace!</div>
+
Příklad: hodina průpravy pro nácvik kotoulu
 +
* cíl: naučit kotoul
 +
* obsah: průpravná cvičení pro kotoul
 +
* forma: skupinová výuka
 +
* metody: vysvětlování, pasivní provedení cvičence pohybem, provedení ve zjednodušených podmínkách &mdash; kotoul na nakloněné rovině
 +
* prostředky: žíněnky, můstek (na nakloněnou rovinu)
 +
</div>
  
== Vedení cvičební jednotky ==
 
  
=== Formy výuky ===
+
== Formy výuky ==
 
*kolik cvičenců řídíme
 
*kolik cvičenců řídíme
 
**hromadná × skupinová × individuální
 
**hromadná × skupinová × individuální
Řádka 69: Řádka 49:
 
**cvičební hodina × hodina pobytu v přírodě × akademie × veřejné vystoupení
 
**cvičební hodina × hodina pobytu v přírodě × akademie × veřejné vystoupení
 
*...
 
*...
=== Styly ===
+
 
*Nejsnáze člověk vychovává sám sebe!
+
 
**Ať se cvičenci korigují navzájem.
+
== Pedagogický styl ==
 +
Pedagogický styl je do určité míry dán osobností cvičitele. Každému cvičiteli bude vyhovovat jiný. Je ale dobré zvládat větší množství stylů a alespoň průběžně využívat i další.  
 
*příkazový
 
*příkazový
 
*praktický
 
*praktický
Řádka 94: Řádka 75:
 
*s autonomním rozhodováním o stylu
 
*s autonomním rozhodováním o stylu
 
** Jak byste zapojili cvičence do řízení hodiny?
 
** Jak byste zapojili cvičence do řízení hodiny?
=== Metody výuky ===
+
 
 +
 
 +
== Metody výuky ==
 
*nápodoba, příklad
 
*nápodoba, příklad
 
*syntetická metoda
 
*syntetická metoda
Řádka 101: Řádka 84:
 
**od celku k jednotlivostem
 
**od celku k jednotlivostem
 
*kladem požadavků
 
*kladem požadavků
**rozvíjející výchova: Vygotskij
+
**rozvíjející výchova (Vygotskij) &mdash; klaďte takové požadavky, které jsou těsně za hranicí toho, co ještě cvičenec zvládne sám
***klaďte takové požadavky, které jsou těsně za hranicí toho, co ještě cvičenec zvládne sám
+
 
*diskuse
 
*diskuse
 
*hra
 
*hra
 
*...
 
*...
  
=== Postupy ===
+
 
 +
== Postupy ==
 
*od jednoduššího ke složitějšímu
 
*od jednoduššího ke složitějšímu
 
*od známého k neznámému
 
*od známého k neznámému
  
=== Doporučení ===
 
*Organizace hodiny [[#Literatura|[Svatoň]]]
 
**při rozcvičení v kruhu pohyb proti cvičencům
 
**při postavení na značkách stojí cvičitel tak, aby ho všichni viděli
 
**při cvičení v sedu nebo v lehu cvičence vpříč (na úhlopříčku značek)
 
**při družstvech větších než 5 -- 6 cvičenců volte doplňková cvičení
 
**při cvičení na stanovištích úkolové listy
 
**pořadová cvičení pro efektivní řízení hodiny
 
*Tipy
 
**před začátkem hodiny vypnout mobilní telefony!
 
**UK* Co byste doporučili svým kolegům?
 
  
 
== Metodické řady ==
 
== Metodické řady ==
Řádka 128: Řádka 100:
 
<div class="Poznamka">...</div>
 
<div class="Poznamka">...</div>
  
== Dále důležité ==
+
 
;CHVALTE!
+
== Související stránky ==
*pozitivní hodnocení je mnohem výhodnější než negativní
+
* [[Pedagogické zásady]], [[Tipy pro vedení cvičební jednotky]]
*raději pochvalte toho, komu cvik jde, než abyste vytkli chyby tomu, kdo neumí
+
 
**pozor, není to snadné a nelze to brát stoprocentně doslova!
+
;NUTNOST znát své cvičence, jejich zdravotní stav
+
*epilepsie
+
**nesmí se pohybovat ve výšce
+
*alergie
+
**hmyz, pyl
+
**u těžkých alergií může vést zanedbání počátečních příznaků k vážným komplikacím či dokonce smrti!!!
+
*cukrovka
+
**nebezpečí hypoglykemického záchvatu, opět je třeba rozpoznat včas
+
;NUTNOST dalšího vzdělávání
+
*pokud nehledáte další inspiraci, velmi rychle upadáte do stereotypu
+
  
 
== Literatura ==
 
== Literatura ==
 
*[Svatoň] Svatoň, Vratislav. ''Pedagogika a psychologie v didaktické činnosti cvičitele.'' Česká obec sokolská &mdash; Ústřední škola ČOS. 3. vydání. Praha, 2007
 
*[Svatoň] Svatoň, Vratislav. ''Pedagogika a psychologie v didaktické činnosti cvičitele.'' Česká obec sokolská &mdash; Ústřední škola ČOS. 3. vydání. Praha, 2007

Aktuální verze z 25. 7. 2016, 13:47


Obsah

Pedagogika × didaktika

Pedagogika
Didaktika (cílená výchova)
V okamžiku, kdy začneme přemýšlet, jak dítě naučit držet správně tužku, přešli jsme do oblasti didaktiky... ;)


Základní pojmy didaktiky

Příklad: hodina průpravy pro nácvik kotoulu

  • cíl: naučit kotoul
  • obsah: průpravná cvičení pro kotoul
  • forma: skupinová výuka
  • metody: vysvětlování, pasivní provedení cvičence pohybem, provedení ve zjednodušených podmínkách — kotoul na nakloněné rovině
  • prostředky: žíněnky, můstek (na nakloněnou rovinu)


Formy výuky


Pedagogický styl

Pedagogický styl je do určité míry dán osobností cvičitele. Každému cvičiteli bude vyhovovat jiný. Je ale dobré zvládat větší množství stylů a alespoň průběžně využívat i další.


Metody výuky


Postupy


Metodické řady

...


Související stránky


Literatura

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Výuka
Navigace
Nástroje